83
1174795

LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Förgylld mässingsstomme behängd med prismor. Korgbotten. Höjd 88, diam 72 cm.

Ställvis senare prismor, nagg.