848
1186832

SERVIS, 20 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i purpurcamaieu och guld av blommor, samt med monogram. Bestående av två kuddformade karotter med lock (längd 23,5 och 26,5), grönsaksterrin med lock (längd 28 cm), två ovala fat (längd 25 cm), nio tallrikar (diameter 19,5 cm)samt sex koppar med fat (4+2).

Slitage, nagg. Två koppar med lagningar.