Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
881
1174840

BÅLSKÅL, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke och period (1522-1566).

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 690 - 12 100 EUR
11 100 - 13 900 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund med utsvängd mynning och hög fotring, dekor i underglasyrblått av fortlöpande lotusscroll med fenixfåglar. Undersidan med Jiajings sex karaktärers märke inom dubbla cirklar. Diameter 31,5 cm. Höjd 15,5 cm.

Brättesspricka. Bränningsdefekter vid fotring. Nagg. Slitage.