881
1174840

BÅLSKÅL, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke och period (1522-1566).

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund med utsvängd mynning och hög fotring, dekor i underglasyrblått av fortlöpande lotusscroll med fenixfåglar. Undersidan med Jiajings sex karaktärers märke inom dubbla cirklar. Diameter 31,5 cm. Höjd 15,5 cm.

Brättesspricka. Bränningsdefekter vid fotring. Nagg. Slitage.