915
1183416

SKÅLFAT, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Dekor i underglasyrblått, med motiv av lärda män samlade runt en scroll med Yin och yang motivet. Mynning med motiv av antikviteter, objekt samt hexagram. Undersidan med Chenghuas sex karaktärsmärke inom dubbla cirklar. Diameter 16,5 cm.

Två med kantlagningar och kantsprickor. Slitage. Bränningssprickor.