Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
943
1177609

PRAKTURNOR med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Ovoida, balusterformade med välvda lock krönta av fohundar. Dekor i underglasyrblått av fladlandskap inom reserver omgivna av blommor. Rik förgylld dekor. Höjd 42,5 cm.

Nagg, sprickor.