Important Winter Sale 621

När är det visning och auktion?

Important Winter Sale
Visning: 5–10 december på Berzelii Park 1 i Stockholm
Öppettider: Mån – Fre 11 – 18, Lör–Sön 11 – 17
Auktion: 11–12 december på Arsenalsgatan 2 i Stockholm

Efter en succéartad auktionssäsong är vi nu äntligen framme vid Important Winter Sale, en auktion som hyllar det bästa av de bästa. Bukowskis presenterar återigen en fantastisk samling måleri och skulptur där internationella äldre mästare som Alexander Roslin och Christen Købke möter klassiska konstnärer som  Carl Fredrik Hill, August Strindberg, Albert Edelfelt och Carl Larsson.

Bukowskis är stolta över att ännu en säsong få förtroendet att sälja ett flertal mästerverk ur J.E. Safra Collection. Samlingen stoltserar bland annat med Carl Larssons enastående ”Kurragömma”. Ytterligare mästerverk i samlingen utgörs av, inte mindre än, två magnifika verk av August Strindberg.

Andra av auktionens höjdpunkter inom det klassiska svenska måleriet är Carl Fredrik Hills  "Trädet och flodkröken” som anses vara en av Hills viktigaste landskapsmålningar och aldrig tidigare erbjudits till försäljning då den ärvts inom konstnärens familj. Bukowskis är även glada över att presentera den nyupptäckta ”Bikuporna/Hos gubben Morot” av Carl Larsson som befunnit sig i USA i nästan 100år.

Bland de internationella höjdpunkterna återfinns den magnifika målningen ”The Rescue” av den brittiske konstnären John William Waterhouse, vilken även den befunnit sig utom blickfång där den har hängt i en privat svensk samling sedan 1960-talet. Av intresse är också en privat samling verk av den kanadensiske impressionisten William Bruce Blair. För alla älskare av en riktigt traditionell svensk jul torde också Carl Larssons älskade akvarell ”Nu är det jul igen” vara en verklig höjdpunkt.

På avdelningen för äldre måleri kan vi presentera flera magnifika toppnummer. Speciellt vill vi uppmärksamma Jacob Heinrich Elbfas intressanta och tidiga porträtt av Anna Margareta Sture, gift Oxenstierna af Södermöre. 1700-talets främsta porträttör Alexanders Roslin finns representerad med två underbara porträtt.

Vi kan även presentera flera fantastiska och ovanliga toppnummer på avdelningen för skulptur. Avseende Carl Milles vill vi speciellt uppmärksamma ”Ung älg” .

På avdelningen för konsthantverk kan vi denna gång presentera ett skrivbord som var Carl von Linnés privata. Ett utsökt bord av mästaren Georg Haupt är ytterligare en av auktionens absoluta höjdpunkter.

Bukowskis avdelning för asiatisk konst och konsthantverk är stolta över att presentera objekt från ett flertal privata samlingar. Några av höjdpunkterna är en omfattande servis med dekor av påfåglar från 1700-talet samt en blåvit Mingskål från kejsar Jiajings regerinsperiod. Väl värd att uppmärksamma är även den magnifika Boddhisattvan i brons tillverkad under Mingdynastin.

Smyckesavdelningen presenterar en ovanligt omfångsrik auktion. Här ser vi en härlig bredd av smycken av olika typ och uttryck från olika tidsepoker där designersmycken klubbas vid sidan av klassiska skönheter.

11 december Katalognummer
Från kl 10.00
Möbler och Konsthantverk 1 – 156
Vapen & militaria 157 – 159
Böcker 160 – 160
Silver och Preciosa 161 – 285
Mattor 286 – 353
Glas 354 – 356
Keramik 357 – 387
Från kl 16.00
Konst 388 – 636A
12 december Katalognummer
Från kl 10.00
Asiatisk keramik & konsthantverk 637 – 965
Från kl 15.00
Smycken 966 – 1150A

Att lägga bud

Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

Bjud Online
Telefonbud
I auktionssalen
Inropsuppdrag
Asian sale
Budstege

Betalning och avhämtning

Betalning
Avhämtning
Transport
Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61
Andreas Rydén
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist fine art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
+46 (0)739 96 74 02
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)703 18 24 31
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20