Important Winter Sale 621

1152 föremål
1. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
2. BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
7. BYRÅ, Nordstyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
11. BYRÅ, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
12. SKRIVBORD, Fredriks I:s tid, senbarock 1720-40-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
13A. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
17. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
27. BORD, empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
Klubbat pris
920 000 SEK
Utropspris
250 000 - 350 000 SEK
29. STENBORD, Skåne, daterat 1864.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
30. BORD, med porfyrskiva, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
31. STENBORD, svensk barock, 1700-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
33. SKÅP, Frankrike, 1800-talets slut, Ny-Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
35. SKÅP, renässansstil, 1800-tal, med äldre delar.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
39. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
42. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
46. VILLKORAD FÖRSÄLJNING, gällande karmstolar med katalognummer 43, 44 och 45.
Klubbat pris
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
48. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
50. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
52A. KARMSTOLAR, ett par, Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
57. STOLAR, sex stycken, stockholmsarbeten, 1770-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
58. STOLAR, 6 st, svensk senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
59. STOLAR, 12 st, snarlika, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
60. STOLAR, fem stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
63. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
65. FOTPALL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
67. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
71. SPEGEL, barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
72. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
74. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
78. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
83. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
88. BORDSLYSTER, för fyra ljus, Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
93. CASOLETTER/LJUSSTAKAR, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
96. KANDELABRAR, för två ljus, ett par, nyrokoko, 1840-tal.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK