1014
1217771

Jenny Mäkinen

(Finland)
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
610 - 785 EUR
639 - 821 USD
Klubbat pris
Jenny Mäkinen
(Finland)

Gallerimatta, "Jenny", trasmatta, ca 1120,5 x 71,5-74 cm, Finland 1970-talets början.

Polykromt randmönster.

Obetydligt slitage och damm.

Proveniens

Gallerimattan har varit i familjen. Jenny Mäkinen bodde i byn Laitilla vid sjön Pyhäjärvi, Finland.