1027
1216980

OWL, "Capsules”, bord samt fyra pallar, unikt i samarbete med Arranging Things 2019.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Lackad MDF i gult och rött, höjd 74 cm, längd 160 cm, bredd 80 cm. Pallarnas höjd 45 cm.

Smärre repor och slitage. En mindre lackskada på bordet.

Utställda i Fredrik Paulsens utställning/installation, "Fredriks Funfair" på Stockholm Furniture and Light Fair 2020.

OWL är en Barcelona-baserad designfirma som producerar möbler och objekt, oftast men inte uteslutande i trä. Allt designas och byggs för hand av designern Alfredo Lopez.
Möblerna togs fram och färgsattes i ett samarbete med Arranging Things 2019 inför Design Week 2020.
Arranging Things är en svensk multidisciplinär design duo som arbetar med inredning och driver en designshop på Södermalm i Stockholm.