1037
1208047

Pietro Derossi & Giorgio Ceretti, unik taklampa, Italien 1980.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 380 - 5 260 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i aluminium, 8 skärmar i rosa akrylplast, 32 ljuspunkter, höjd ca 28 cm, skärmens bredd ca 40 cm, diameter ca 260 cm.

Slitage.

Proveniens

Specialbeställd till en privat samling, Turin, Italien.

Casa Vogue Italia, maj 1982, nr 130.