1054
1228275

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 900 - 2 370 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Christer Strömholm
(Sverige, 1918-2002)

"Kyssen, Paris, 1962"

Signerad Christer Strömholm a tergo. Framtagen tidigt 1980-tal. Gelatinsilverfotografi, bildyta 23 x 17 cm. Bladstorlek 24 x 17,8 cm.

Tilläggslista

Framtagen på tidigt 1980-tal.
Upptagen i arkivet hos Christer Strömholm Estate som nummer 0019 där den har nummer 8 av totalt 9 kända exemplar av det här motivet.

Hasselblad Center, ”Imprints by Christer Strömholm - The Hasselblad Award 1997”, avbildad sid 85.
Christer Strömholm & Centro de la Imagen, ”Nueve segundos de mi vida - Christer Strömholm”, 1999, avbildad sid 32.
Joakim & Jakob Strömholm, "Christer Strömholm 1918-2002, On verra bien", 2002, avbildad helsida sid 60.
Joakim Strömholm & Patric Leo (red),"Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, avbildad helsida sid 35.

Konstnär

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.