1066
1187533

Ebba Matz

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ebba Matz
(Sverige, Född 1963)

"Levitation", 2000

Signerad Ebba Matz och numrerad 1/3 a tergo. C-print monterad på aluminium 120 x 164 cm.

Ebba Matz arbetar med skulptur, fotografi, objekt och installationer. Kanske är hon mest känd hos allmänheten för sina många offentliga verk. På Köpmangatan i Kumla finns en skulptur i form av en gigantisk kartnål och på Henry Dunkers plats i Helsingborg en ljusinstallation. Ett annat välkänt verk är den stora konstnärliga gestaltningen ”Sch, tyst, lyssna” på Kungliga Musikhögskolan i Stockholm.

Auktionens motiv ”Levitation” var en del av installationen "Trick" på Galerie Aronowitsch, Stockholm, år 2000. Där visades flertalet motiv som tog sin utgångspunkt i kända illusionistiska trick och parapsykologiska fenomen.