1071
1222669

Edward Weston

(USA, 1886-1958)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Edward Weston
(USA, 1886-1958)

"Nude", 1920

Signerad Cole Weston och stämplad "Negative by Edward Weston printed under the supervision of Cole Weston" a tergo. Framtagen senare, 1970-tal. Gelatinsilverfotografi, bildyta 18,5 x 23,5 cm.

Proveniens

Inköpt av Cole Weston, San Francisco.
Camera Obscura, Stockholm.
Karin & Lars Hall's Collection.
Privatsamling, Stockholm. Inköpt på Bukowskis, Vårens Contemporary 585, maj 2015.

Camera Obscura, Stockholm, "Edward Weston", 16 december - 22 januari 1978.

Charis Wilson, "Edward Weston Nudes", 1977, avbildad helsida sid 19.
Michael E. Hoffman, "Edward Weston: Fifty Years", 1973, avbildad helsida sid 90.