1079
1228274

Lovisa Ringborg

(Sverige, Född 1979)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lovisa Ringborg
(Sverige, Född 1979)

"The End of Reason", 2007

Ur serien "The Limbo Pictures" 2007-2009. Signerad Lovisa Ringborg och numrerad AP 1 på etikett a tergo. C-print silikonmonterat på akrylglas 125 x 125 cm.

Fotografiet ingår i bildserien ”The Limbo Pictures” (2007–2009). Begreppet limbo kommer från katolsk teologi där det betraktas som en del av dödsriket, ett osaligt tillstånd mellan himmel och helvete. Ringborg använder begreppet limbo som en metafor för ett tillstånd, eller ett gränsland befriat från moral, och där uppfattningen om rätt och fel är flytande.
Ringborgs berättande bilder är digitalt manipulerade och balanserar mellan verklighet och det övernaturliga.
2008 tog Lovisa Ringborg sin magisterexamen vid Högskolan för fotografi i Göteborg. Hon har tilldelats flera stipendier. Efter några år i New York återvände hon till Sverige, sedan dess har hon haft flera utställningar här och utomlands. 2019 hade hon en separatutställning på Norrköpings Konstmuseum då också en ny bok med hennes verk publicerades. I januari i år hade Ringborg en soloutställning på Galleri Cecilia Hillström i Stockholm. SVT:s K Special har gjort en dokumentär om Ringborg som heter "Drömmar och fotografi".

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

7A. Matthias van Arkel, matta, ”Baroque”, tuftad, ca 348 x 199 cm, EGE Carpets, Danmark 2023, Signerad och numrerad 1/6.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
36 000

ditt bud
Aktuellt bud:
36 000 SEK