1082
1218865

Uta Barth

(Tyskland, Född 1958)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Uta Barth
(Tyskland, Född 1958)

"Untitled 05.14", 2005

Signerad Uta Barth och daterad 2005. Upplaga 2/6 + 2 AP. Diptyk. C-print 61 x 64 cm respektive 40,6 x 43 cm.

Proveniens

Sies + Höke Galerie, Düsseldorf.
Andréhn-Schiptjenko, Stockholm.

Sedan 2003 representeras Uta Barth av galleri Andréhn-Schiptjenko där flertalet separatutställningar har presenterat Barths minimalistiska fotografi för den svenska publiken. Uta Barth är född 1958 i Berlin men lever och verkar i Los Angeles sedan en lång tid tillbaka. Hon representeras där av Tanya Bonakdar Gallery och hade en separatutställning där 2017. Hon finns representerad på ett flertal institutioner världen över bland dessa finns Baltimore Museum of Art i Baltimore, Metropolitan Museum of Art, New York och
Miami Art Museum. Verk av Uta Barth återfinns även i samlingen hos Magasin III Konsthall och Moderna Museet i Stockholm.