1086
1225149

Blaise Reutersward

(Sverige, Född 1961)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Blaise Reutersward
(Sverige, Född 1961)

"CTCS307", 2015.

TCS307", 2015. Signerad BLAISE REUTERSWARD och numrerad 4/5 på etikett a tergo. Total upplaga 5 + 2 AP. C-print diasecmonterad och ramad 180 x 230 cm.

Med lång exponeringstid utforskar Blaise Reuterswärd mystiken i landskapet bland annat genom hans mest kända serie vid namn Deutsche Landschaften. Här är det dock den fantastiska vyn över Kapstaden som han fångat med kameran och tagit fram i monumentalt format. Stadens siluett framträder som en hägring och bildens storlek förstärker det drömlika.
Blaise Reuterswärd har ställt ut på bl.a Gallery Red, Palma de Mallorca, Gallery Jason McCoy i New York, Fotomuseum Winterthur, Schweiz, The institute of Contemporary Art Boston och Lunds Konsthall.

Konstnär

Med serier som Aktstudien und Deutsche Landschaften har Reutersward etablerat sig på den internationella konstscenen. Hans bilder har publicerats i bland annat amerikanska, tyska, japanska och kinesiska Vogue och i samarbete med bl.a. Hermès och Sonia Rykiel. Med lång exponeringstid utforskar han mystiken i det tyska landskapet från Nordsjön till de Bayerska alperna. Landskapen bildar en skarp kontrast samtidigt som de harmonierar med nakenstudierna med referenser till modefotografiet.