1108A
1225202

Hans Gedda

(Sverige, Född 1942)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 270 - 3 740 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Hans Gedda
(Sverige, Född 1942)

Utan titel

Signerad Hans Gedda och numrerad 1/3 a tergo. Analogt silver- och koppartonat gelatinsilverfotografi, bildyta 94 x 75 cm.

Konstnär

Hans Gedda, svensk fotograf född i Flen. Gedda debuterade som fotograf redan i tonåren, han studerade en tid hos Teddy Aarni i Eskilstuna, senare var assistent åt Rolf Winquist på Ateljé Uggla. Genombrottet kom 1967 med porträtt av Sara Lidman och Tove Jansson. Gedda är främst känd för sina otvungna porträtt på offentliga och betydande personer inom kultur- och samhällslivet, Nelson Mandela, Olof Palme, Andy Warhol, Jimi Hendrix, Monica Zetterlund, Margaretha Krook och Carl XVI Gustaf är några av de personer som fastnat på Geddas lins. Gedda arbetar även med dokumentära projekt samt reklamfotografi och egna stilleben och har haft flera utställningar både i Sverige och utomlands. Han är representerad bland annat på Moderna museet och Nationalmuseum. Gedda har gett ut flera böcker samt bland annat belönats med priser som World Press Photo och Årets bild.