Kan inte nå servern
1157
1233677

Christo & Jeanne-Claude

(USA, 1935-2020)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
27 800 - 37 000 USD
Klubbat pris
380 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Christo & Jeanne-Claude
(USA, 1935-2020)

"Package on a hand truck (Project)", 1973

Signerad Christo och daterad 1973. Kol, blyerts, tyg, snöre, häftklamrar, kartong 40,5 x 27,7 cm. Verket är registrerat i Christo och Jean-Claudes arkiv.

Tilläggslista

Verket är registrerat i Christo och Jean-Claudes arkiv.

Proveniens

Peder Bonnier Collection.
Privatsamling, Sverige.

Övrig information

Christo Vladimirov Javacheff (1935-2020) föddes i Gabrovo, Bulgarien i en väletablerad och kulturellt intresserad familj. Hans hustru Jeanne-Claude Denat de Guillebon (1935-2009) föddes i Casablanca, Marocko i en fransk militärfamilj. I över 50 år arbetade de båda konstnärerna framgångsrikt tillsammans i det så kallade ”Team Christo”. Deras gigantiska och häpnadsväckande konstprojekt med förpackningar (Wrapping) av stads- och landskapselement har givit dem världsberömmelse. De bemästrade hela den kreativa processen från idé till förverkligande och dokumentation.

Konstnärsparet bosatte sig permanent i New York 1964 och använde staden som utgångspunkt för konstprojekt som tagit dem över så gott som hela världen. Det var samma år som ett av de mest kända projekten, ”Store front”, tog fart och idéerna som omgärdade projektet går som en röd tråd genom hela konstnärskapet. Dels börjar det med något som slås in och där vi som betraktare inte har full insikt i vad det är som finns där vilket skapar en känsla av nyfikenhet. Detta kan vara en lokal, byggnad eller allmän plats – inget är för stort eller för litet för Christo. Innan de olika projekten kunde realiseras i stor skala växte den konstnärliga idéen fram i förberedande skisser, collage, teckningar och skalenliga modeller. Dessa konstverk utförda i Christos ateljé skall betraktas som viktiga steg i den kreativa processen. De har alla ett eget värde och dokumenterar projektets konstnärliga utveckling och gav en möjlighet att finansiera de stora projekten.

Från 1958 och framåt arbetade Christo med en serie Wrapped Objects and Packages, som var ämnade att ställas ut inomhus. Till denna serie hör ”Package on a hand truck”. Betraktaren kan endast ana vad som är inslaget i det enkla tyget, där den vardagliga skönheten framhävs utan att för den skull behöva lyftas fram på en piedestal. På detta sätt ger Christo föremålet ett personligt och avskalat uttryck.

Whitney Museum of Modern Art, New York, har en version av ”Package on a hand truck”, även det utfört 1973, i sin samling.

Konstnär

Christo (född Christo Vladimirov Javacheff), bulgarisk konstnär och Jeanne-Claude (född Jeanne-Claude Denat de Guillebon), var ett gift par som skapade konst. Javacheff bedrev studier mellan 1953-1956 vid akademin I Sofia, varefter han fortsatte till konstakademin i Wien. Bara efter en termin reste han vidare till Paris 1958, där han levde statslös, eftersom han hade flytt från Bulgarien och förlorat sitt medborgarskap. Han försörjde sig på porträttmåleri, vilket han ansåg vara likvärdigt med prostitution. 1958 mötte han sin blivande fru Jeanne-Claude och tillsammans skapade de ”miljökonst”. De har ”packat in” Riksdagshuset i Berlin, Pont Neuf i Paris, det 39 km långa Running Fence i Kalifornien och The Gates i New Yorks Central Park. De förnekar att deras projekt innehåller någon djupare mening annat än just projektets omedelbara estetiska effekt. Avsikten är bara att skapa ett annorlunda sätt att uppleva kända ”landskap”. Det finns inget bevarat konstverk endast de förberedande teckningarna, collagen, som givit deras konst en legendarisk karaktär. Projekten signerades bara "Christo" framtill 1994 då man även började benämna verk från 1961 och framåt som utförda av "Christo and Jeanne-Claude". Jeanne-Claude föddes i Casablanca. Hon utbildade sig i Frankrike och Schweiz och tog en examen i latin och filosofi 1952 från Unversitetet i Tunis. Jeanne-Claude avled 2009.

Läs mer