105
1236085

Hans Hedberg

(Sverige, 1917-2007)
Hans hedberg, skulptur, druvklase, biot, frankrike.

skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.

Fajans, äggskalsvit spräcklig glasyr, signerad HHg. Höjd 25,5 cm, längd ca 43,5 cm.

Retuscher, troligen från tillverkning, kvisten med litet glasyrnagg.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 846 - 3 795 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77