110
1209704

Birger Kaipiainen

(Finland, 1915-1988)
Birger kaipiainen, plakett, arabia, finland, sannolikt 1940-tal.

plakett, Arabia, Finland, sannolikt 1940-tal.

Målad dekor av vilande man vid träd med fioler i landskap under stjärnhimmel, signerad KAIPIAINEN, ca 40,5 x 40,5 cm.

Smärre nagg på undersidan av hörnen.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 139 - 1 423 EUR

Klubbat pris:
13 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77