112
1215207

Birger Kaipiainen

(Finland, 1915-1988)
Birger kaipiainen, fat, arabia, finland, sannolikt 1960-tal.

fat, Arabia, Finland, sannolikt 1960-tal.

Stengods, lysterglasyr i blå och violetta nyanser med dekor av penséer i relief, signerat KAIPIAINEN ARABIA. 42 x 34,5 cm.

Glasyrnagg. Fotringen med nagg.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 846 - 3 795 EUR

Klubbat pris:
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69