122
1232480

Rut Bryk

(Finland, 1916-1999)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 990 - 11 200 EUR
9 490 - 11 900 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Rut Bryk
(Finland, 1916-1999)

väggrelief, Arabia, Finland 1970-tal.

Mosaik-komposition, sammanfogade delar, monterade på träplatta, delvis glaserad i grönt, orange, rött, rosa och gult. Signerad RUT BRYK, mått 39,5 x 50,5 cm, djup 8 cm.

Smärre smuts/ fläckar, smärre glasyrkrackelyr, liten repa.

Harri Kalha, "Rut Bryk", EMMA, Espo Museum of Modern Art, 2nd edition, 2016, jämför liknande reliefer avbildade.

Formgivare

Rut Bryk var en framstående finländsk keramiker och bildkonstnär, född 1916 i Stockholm. Hon anses vara en betydande gestalt inom Finlands moderna konstindustri och var långvarigt knuten till porslinsfabriken Arabia.

Bryk studerade vid Konstindustriella läroverket, och inledde sin karriär som grafiker och illustratör. I slutet av 1930-talet började hon utforska vävtekniker genom att tillverka färgstarka gobelänger av trasor. Vid sidan av dem var det de handtryckta tygerna med pittoreska växt- och människomotiv i linoleumsnitt som fängslade publiken på konstindustriutställningarna. Så småningom fick Bryk upp ögonen för keramikens möjligheter och anställdes vid porslinfabriken Arabia. I hennes tidiga produktion finns figurativa avbildningar av människor och djur, utförda i glasyrmålning och skrapning på fajans; en teknik hon lärt sig av formgivaren Birger Kaipiainen.

Rut Bryks konstnärskap blev särskilt utmärkande när hon började utforska reliefer. Hennes abstrakta, skulpturliknande väggreliefer i keramik, uppbyggda av tusentals små kakeldelar, göts i fabriken efter Bryks modeller och utgjorde material för hennes avancerade arbeten på 1970- och 1980-talet. Reliefernas ljus och skuggor skapar en känsla av något immateriellt eller tredimensionellt i ständig rörelse, ofta med berättelser från barndomen eller naturupplevelser som löper som en röd tråd genom Bryks verk.

År 1994 blev Bryk hedersdoktor vid Helsingfors Universitet. Hennes verk finns representerade på ett flertal museer både i Finland och utomlands.