134
1221516

Johan Rohde

(Danmark, 1856-1935)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Johan Rohde
(Danmark, 1856-1935)

bestickuppsättning 207 delar "Konge/Acorn" Georg Jensen, efter 1945, sterling silver och rosfritt stål, med byrå.

18 matknivar
20 matgafflar
21 matskedar
12 lunchknivar
12 lunchgafflar
30 dessertskedar
18 fiskknivar
18 fiskgafflar
18 salladsknivar
18 salladsgafflar
9 smörknivar
9 smörhundar
1 par salladsbestick
1 soppslev
1 serveringsgaffel
Medföljer: byrå, mahogny, fyrlådig med beslag av mässing, 75 x 40 cm, höjd 92 cm

Svenska importstämplar. Byrån/ schatullet med smärre fläckar och slitage.

Modellen formgiven av Johan Rohde år 1915.