172
1236984

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Draperi, "Taraxacum", gobelängteknik, ca 243,5-244,5 x 151-155 cm, signerat AB MMF.

Komponerat 1930. Tillverkat efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsigt, smärre fläckar, hål och skador, obetydliga lagningar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 35, färgplansch mot sid 48; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 5, färgplansch sidorna 12-13; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 116.

Ett exemplar finns i Röhsska Konstslöjdsmuseets samlingar, Göteborg.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
Budgivningen avslutad
Fair warning
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
Fair warning
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK