176
1224503

Barbro Sprinchorn

(1929-1973)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Barbro Sprinchorn
(1929-1973)

Vävd tapet, "La Lune" ("Månen"), gobelängvariant, ca 87,5-88,5 x 103,5 cm, signerad AB MMF S

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Sprinchorn). Komponerad 1969. Baksidan med etikett.

Obetydligt slitage och smutsig.

En annan vävd tapet "Le Soleil" av Barbro Sprinchorn komponerades också 1969.
Bukowskis tackar Märta Måås-Fjetterström AB:s VD Angelica Persson för information om denna vävda tapet.