186
1223070

MATTA, flossa, ca 488-491 x 347,5-350,5 cm, troligen Frankrike, 1900-talets första tredjedel.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Stort stiliserat polykromt floralt mönstrad botten med medaljong och ramverk av stiliserade rosor. Bårder med stiliserade kvistar. Påminner om några av Paul Follots skapelser.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, reva. Sidorna med trampveck, en långsida med skador, revor och hål.