Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
186
1223070

MATTA, flossa, ca 488-491 x 347,5-350,5 cm, troligen Frankrike, 1900-talets första tredjedel.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Stort stiliserat polykromt floralt mönstrad botten med medaljong och ramverk av stiliserade rosor. Bårder med stiliserade kvistar. Påminner om några av Paul Follots skapelser.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, reva. Sidorna med trampveck, en långsida med skador, revor och hål.