190
1234175

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Vita spetsporten"-mönster i ljust grönblå färgställning, reliefflossa, ca 310,5-314 x 252 cm, signerad MMF.

Komponerad 1934, tillverkad före 1942. Enligt Märta Måås-Fjetterström AB, Båstad, är "Spetsporten" sannolikt unik i denna färgställning.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med skador, skadade fransar, många saknas.

Proveniens

Inköpt på Bukowskis Moderna vårauktion 1998, # 1216.

Jämför Thorman, Elisabeth: Svenska mattor, utställning på Akademien för de Fria Konsterna, Stockholm 1945, plansch nr VI; Katalogen Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 12; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 42; af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 178;Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch och text sid 82-83, 130.

Angelica Persson, VD Märta Måås-Fjetterström AB, har nämnt att mönstret Vita Spetsporten kan anpassas till olika storlekar från 70x50 cm till 46 kvadratmeter.

Formgivare