Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
192
1228967

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
90 000 - 95 000 SEK
8 770 - 9 260 EUR
10 200 - 10 800 USD
Klubbat pris

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 255 x 177-178 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.

Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar och trampveck. Några fransar med obetydligt slitage.

Ett exemplar av "Gyllenrutan" finns i Nordiska museets samlingar.