192
1228967

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
90 000 - 95 000 SEK
7 990 - 8 430 EUR
8 420 - 8 890 USD
Klubbat pris

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 255 x 177-178 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.

Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar och trampveck. Några fransar med obetydligt slitage.

Ett exemplar av "Gyllenrutan" finns i Nordiska museets samlingar.