Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
200
1207224

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
678 - 872 EUR
776 - 998 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

GALLERIMATTA, "Blå heden", rölakan, ca 192,5 x 85-86 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar,

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 6; Jämför ICA bokförlag: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 178; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 66-69.

Formgivare