Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
202
1204709

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Porslinsmattan", rölakan, ca 239,5 x 161 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941.

Något blekt. Något slitage och smutsig, fläckar. Sannolikt senare fransar.

Formgivare