Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
206
1211123

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

GALLERIMATTA, "Röda Esset", rölakan, ca 225,5-228,5 x 112-115 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1934. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidornas kanter med smärre lagningar, något slitna fransar, många saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 64; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 82.

Formgivare