209
1218660

Rakel Carlander

(Sverige)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Rakel Carlander
(Sverige)

Matta, rölakan, ca 306,5-307,5 x 199-200 cm, signerad RC, omkring 1950.

Benvitmelerad botten med rutmönster i olika blå nyanser och polykroma geometriska mönster. Brunblåmelerad bård.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Några fransar med obetydligt slitage.