Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
209
1218660

Rakel Carlander

(Sverige)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Rakel Carlander
(Sverige)

Matta, rölakan, ca 306,5-307,5 x 199-200 cm, signerad RC, omkring 1950.

Benvitmelerad botten med rutmönster i olika blå nyanser och polykroma geometriska mönster. Brunblåmelerad bård.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Några fransar med obetydligt slitage.