Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
225
1219734

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
388 - 484 EUR
443 - 554 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, rya, ca 140 x 64,5-66,5 cm, signerad MMF.

Komponerad på 1930-talets början till mitt, tillverkad före 1942. Brunmelerad botten med polykroma prickar. Benvit bård med små kvadrater.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Senare fransar varav en saknas.

Formgivare