274
1216645

Oscar Nilsson

(Sverige, 1895-1975)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
106 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Oscar Nilsson
(Sverige, 1895-1975)

tillskrivet, sideboard, Sverige 1940-tal.

Vitkalkad ek, geometrisk reliefdekor, front med tre dörrar, inredning av hyllplan samt besticklådor. Längd 147 cm, bredd 49 cm, höjd 67,5 cm. Nyckel finns.

Smärre fläckar och slitage, nyckelbussningar saknas.

Jämför skåp sålt på Bukowskis Moderna Auktion nr 539 april 2006, katalognummer 1334. Det skåpet var utställt på Stockholm Snickarmästares Jubileumsutställning år 1942 samt avbildat i den samtida "Tidskrift för Snickeri och Möbelkonst".