Arne Jones E1299
286
1227004

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
290 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

Klädhängare, Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.

Stomme lindad i rotting, detaljer i mässing, höjd 192 cm.

Smärre slitage.

Avbildad i Svenskt Tenns arkiv och enligt uppgift specialbeställd.

Formgivare