Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
306
1217123

Fritz Hansen

(Danmark, Grundat 1872)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 750 - 11 700 EUR
11 300 - 13 600 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Fritz Hansen
(Danmark, Grundat 1872)

"1669", fåtöljer 1 par, Fritz Hansen, Danmark 1940-tal.

Klädda i fårskinn, ben i betsad bok, höjd ca 75 cm.

Renoverade och omklädda.

Formgivare

Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.