308
1233772

Otto Schulz

(Tyskland/Sverige, 1882-1970)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Otto Schulz
(Tyskland/Sverige, 1882-1970)

Karmstol, Boet, Göteborg, 1930-40-tal

Betsad bok, spjälad rygg, armlän och sits läderklädda i konjaksfärgat läder, pärlspik av mässing. Höjd 88 cm, sitthöjd 44 cm.

Smärre slitage.

Berghman, Arvid (red), Boet: 1945, Utg., Göteborg, 1945, sid 44.

Formgivare