Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
320
1237270

Johannes Andersen

(Danmark, 1903-1997)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Johannes Andersen
(Danmark, 1903-1997)

Soffbord, "F 106", Trensum, Sverige, 1960-tal.

Fanerat med palisander, organisk form, tre ben, två lådor i sargen, 172 x 67 cm, höjd 55 cm.

Obetydligt slitage.

Andreas Siesing, "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015, modellen avbildad i teak, sid 458.

Modellen presenterades av Trensum tillsammans med soffgruppen "Capri".