327
1223940

Eric Hallström

(Sverige, 1893-1946)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Eric Hallström
(Sverige, 1893-1946)

"Landskap, Madeira"

Signerad E. Hallström och daterad Madeira 1926. Olja på pannå 38 x 46 cm.

Proveniens

Svensk Franska konstgalleriet, Stockholm.
Direktör Gösta Olsson, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Eric Hallström", 1946, kat nr. 66, avbildad i utställningskatalogen.

Lennart Seth, "Eric Hallström", SAK, 1967, avbildad sid 190.
"Konst i svenska hem", vol. II, band 5, upptagen sid 272 under samling 420: Gösta Olsson.

"1926 kommer den betydelsefulla resan till Madeira, från den snåla vintern hamnar konstnären mitt i ett ångande överflöd, där palmerna spruta som kaskader ur den torra jorden. Han behåller sin känsla för den signifikativa detaljen, för ett träds skälvande silhuett och en arbetande människas energiska kontur men han presenterar det han ser i en färgskala av spanskt grönt och dammgrått, som aldrig för presenterats på hans palett." Gunnar Mascoll Silfverstolpe, recension i Konstrevy, 1930.

Konstnär

Eric Hallström räknas som en av de främsta företrädarna för den svenska naivismen. Han debuterade 1917. Med sitt måleri berättade han om minnen från Stockholms utkanter och han arbetade länge med samma motiv. Genom Pelle Molins ”Ådalens poesi” kom han i kontakt med Ångermanland dit han reste för att uppleva de mörka skogarna, den böljande horisonten, de mäktiga älvarna och timmerflottningen, som sedan tog form i hans stockholmsateljé. Hans bilder blir ljusare när han på 20-talet reste till Sydfrankrike och Italien, närmar sig den nya sakligheten, vilket får det naiva att försvinna. Hallströms berättartalang väcks på nytt under 30-talet, när han med starka färger i primitivistisk anda uttrycker sina upplevelser av människor och landskap.