335
1237759

Endre Nemes

(Sverige, 1909-1985)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Endre Nemes
(Sverige, 1909-1985)

"Tre kvinnor"

Signerad Endre Nemes och daterad -34. Akvarell och tusch på papper, 26 x 19,5 cm.

Proveniens

Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1972, kat nr 44.
Göteborgs konstmuseum, 1973, kat nr 44.
Västerås konstmuseum, 1973, kat nr 5.
Konstakademien, Stockholm, 1979.
Göteborgs konstmuseum, 1979.
Malmö Konsthall, 1979.
Galleri F15, Moss, Norge, 1979.
Stavangers kunstförening, 1979.
Bergens kunstförening, 1980.
Trondhjems kunstförening, 1980.
Nordjyllands Kunstmuseum, 1980.
Nordens hus, Reykjavik, 1980.
Galerie Nationale de Prague, 1982, kat nr 25.
Mügarnok, Budapest, 1982.
Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1982.
Pécsi Galéria, Pécs, 1982.
Galerie Bel' Art, Stockholm, 2000,"De tidiga åren 1933-1948", avbildad i utställningskatalogen.