Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
335
1237759

Endre Nemes

(Sverige, 1909-1985)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Endre Nemes
(Sverige, 1909-1985)

"Tre kvinnor"

Signerad Endre Nemes och daterad -34. Akvarell och tusch på papper, 26 x 19,5 cm.

Proveniens

Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1972, kat nr 44.
Göteborgs konstmuseum, 1973, kat nr 44.
Västerås konstmuseum, 1973, kat nr 5.
Konstakademien, Stockholm, 1979.
Göteborgs konstmuseum, 1979.
Malmö Konsthall, 1979.
Galleri F15, Moss, Norge, 1979.
Stavangers kunstförening, 1979.
Bergens kunstförening, 1980.
Trondhjems kunstförening, 1980.
Nordjyllands Kunstmuseum, 1980.
Nordens hus, Reykjavik, 1980.
Galerie Nationale de Prague, 1982, kat nr 25.
Mügarnok, Budapest, 1982.
Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1982.
Pécsi Galéria, Pécs, 1982.
Galerie Bel' Art, Stockholm, 2000,"De tidiga åren 1933-1948", avbildad i utställningskatalogen.