Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
339
1227735

Axel Lundin

(Sverige, 1877-1960)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Axel Lundin
(Sverige, 1877-1960)

Tidig vårdag i Paris

Signerad Axel Lundin och daterad 1924. Pannå 42,5 x 50,5 cm.

Paris var tveklöst den mest spännande platsen för en svensk konstnär under 1920-talet. Kriget var över och gränserna öppna. Det var i brytningstiden mellan impressionism, kubism och expressionism. I Sverige hade modernismen redan fått sitt genombrott genom de s.k. Matisse-eleverna.

I skuggan av Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén och Einar Jolin blommade vid den tiden flera lovande konstnärskap som Knut Janson och Axel Lundin.

Mötet med det nya måleriet i Paris i början av 1920-talet gjorde starkt intryck på Axel Lundin. De kommande åren förändras färgskalan, perspektiv, linjer och komposition i hans bilder - ett modernt expressivt måleri utvecklas där han ställde varma och kalla toner mot varandra för att öka spänningen mellan färgerna.
Vid hemkomsten till Sverige ställer han 1922 ut en serie franska stadsbilder och landskap på Liljevalchs konsthall och återvänder därefter till sitt älskade Frankrike. Axel Lundins målningar från tiden i Paris på 1920-talet är sällsynt förekommande på auktionsmarknaden.