342
1222681
Edvard Stenberg
(Sverige, 1883-1950)
Edvard stenberg, "nu á cheval".

"Nu á cheval"

Signerad med monogram och daterad 1919. Olja på duk 41 x 33 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 898 - 2 372 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Tilläggslista

Daterad 1919.

Proveniens

Inköpt på Société des Artistes Indépendants, Paris, 1925; därefter i arv.

Société des Artistes Indépendants, Paris, 21 mars - 3 maj 1925, kat nr 3189.

Om auktionen
Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71