Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
355
1215264

John Ivar Berg

(Sverige, 1916-2003)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
John Ivar Berg
(Sverige, 1916-2003)

"Spiralkomposition"

Monogramsignerad och daterad -55. Duk 62 x 100 cm.

Proveniens

Galerie Bel'Art, Stockholm
Privat samling, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, Moderna, 22 oktober 2013, kat nr 1209.

Teddy Brunius, "John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär", Stockholm 2004, avbildad sid. 63.