37
935258
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, vas, karhula glasbruk, finland 1930-tal.

vas, Karhula glasbruk, Finland 1930-tal.

Ljusbrunt glas, blåst i träform, signerad Alvar Aalto - Karhula, 30,5 x 28 cm, höjd 24,5 cm.

Några små kantnagg.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 795 - 4 744 EUR

Klubbat pris:
150 000 SEK

Pirkko Tuukkanen (red), "Alvar Aalto Designer", Alvar Aalto Museum 2002, jfr varianter av denna modell i grönt glas, sid 196, 199.

Övrigt

Modellen formgiven år 1936 som en del ur serien "Eskimoerindens skinnbuxa" som vann första pris i en designtävling utlyst av Karhula - Iittala glasbruk 1936.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77