399
1234666

Marcel Gromaire

(Frankrike, 1892-1971)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Marcel Gromaire
(Frankrike, 1892-1971)

"NU COUCHÉ aux bas gris"

Signerad Gromaire och daterad 1935. Även signerad Gromaire och daterad 1935 a tergo. Olja på duk 33 x 41 cm.

Proveniens

Ursprungligen i barnläkare Ernst Bauer-Albrechtsons samlingar.
Därefter i arv inom familjen.

Trots att kubismen var den dominerande konstriktningen kom Marcel Gromaire att utveckla en alldeles egen stil. Två dominerande motiv var återkommande i hans målningar – åkerarbetare och den nakna kvinnokroppen. Dessa arbetare som brukade jorden, som han mindes från sin uppväxt i Noyelles-sur-Sambre, var centrala motiv i Gromaires konstnärliga utveckling men det var den kvinnliga kroppen som kom att följa honom som motiv genom hela livet.

Gromaires kvinnor är monumentala och solida, avbildade i starka skulpturala former och framstår som både tidlösa och högst personliga.