42
1237385

Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

Vas "Serpentin", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1940-50-tal.

Frihandsblåst klarglas med innesluten opalspiral. Signerad med syrapenna G. Nyman Nuutajärvi Notsjö. Höjd 43 cm.

Smärre slitage.