Madeleine Pyk – en samling F769
431
1216873

Romare Howard Bearden

(USA, 1911-1988)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Romare Howard Bearden
(USA, 1911-1988)

"Off dog Island"

Signerad i blyerts Romare Bearden. Akvarell 23,5 x 30,5 cm.

Proveniens

Sheldon Ross Gallery, Birmingham, Michigan.
Swann Galleries, New York.
Privat samling, inköpt av ovanstående 2000.